SEVGİLİLER GÜNÜ

Sevgililer günü beslenme önerileri de nerden çıktı diyebilirsiniz. Malum günümüzde özel günlerin bir çoğu insanların birbirlerine sevgilerini göstermeleri için güzel bir yol oluyor. Fakat her ne kadar sadece bir günde olsa doğru beslenmek istiyorsak bu günde de yapmamız gerekenleri gözden geçirmeliyiz. Öncelikle Sevgililer Günü nerden çıkmış ona bakalım.

Her yıl 14 şubat sevgililer günü olarak kutlanır. İnsanlar birbirine hediyeler alır romantik yemek yerler. Sevgililer gününün ilk keşfi Roma imparatorluğu zamanına dayanır. Romalı genç kızlar isimlerini bir kağıda yazıp bir kavanoza koyarlar, genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca birlikte vakit geçirirlermiş. Bu birliktelikler sayesinde birbirine aşık olan gençler, genellikle evleniyorlardı.

İmparator 2. Claudius için en büyük problem ordusunda savaşacak asker olmamasıydı. Bunun nedenini Romalı erkeklerin eşlerini ve aşklarını bırakmak istememelerinden kaynaklı olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden Roma’daki tüm düğünleri kaldırdı. Aziz Valentine  de Claudius ‘un hükümdarlığı zamanında Romada yaşayan bir papazdı. Claudiusun yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Çünkü evlenmenin Tanrının insan için planladığı şeylerden biri ve ayrıca dünyanın amacı olduğuna inanıyordu. Claudius bunu fark ettiğinde Valentine yi hapse atıyor ve sonra ölüme mahkum ediyor. Hapiste Valentine gardiyanın kızına aşık oluyor ve 14 şubatta idama götürülürken kıza `senin Valentine in’ imzalı bir aşk mektubu gönderiyor. Günümüzde sevgililer gününde insanların birbirine kart göndermesinin kökeni burdan geliyor.

Zamanla 14 şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline gelmiştir.

Dünyada birçok yerde 14 şubat günü sevgililer veya sevgisi aşkı hiç bitmeyen evli çiftler bu özel günü ve aşklarını kutluyorlar. Mum ışığında baş başa geçirilen romantik bir yemek ,  bu özel gün için alınmış hediyeler , çikolatalar veya pastalar, içecekler , romantik müziklerle birlikte bu özel günde aşklarını tazeleyecekler.

Sevgililer gününde eğer dikkat edilmezse ipin ucu kaçabilir . Seçilen yanlış yiyecekler gecenizin kötü bitmesine sebep olabilir. Sevgililer günü akşamı şiş bir karın ve sindirim sisteminizde sorunlar yaşayabilirsiniz.

BU ÖZEL GÜN  İÇİN NELER YAPILMALI

*Bu sevgililer günü sevgilinize sağlıklı bir kalp hediye edin . Sağlıklı beslenme fiziksel olarak aktif olma sağlıklı bir kalbin anahtarı olabilir.

*Kaliteli zaman en anlamlı hediyelerden biridir. Birbirinize zaman ayırarak birlikte keyif aldığınız aktiviteler yapabilirsiniz.

*Yemeği evde yapmak ve yemek kilo kontrolünü sağlamak için mükemmel bir yoldur.

* Mum ışığında hoş ve romantik bir yemek hazırlayabilirsiniz.

*Yüksek kalorili tatlılar yerine meyve sepeti hazırlayabilirsiniz. Hatta meyveleri kalp şeklinde keserek sevginizi ifade edebilirsiniz.

*Eğer yemeği dışarda yiyecekseniz romantik bir atmosferde ve yine hoş bir mum ışığında çok yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden uzak durarak sipariş verebilirsiniz. Güzel ve hafif bir ordövr tabağı ile başlayıp kereviz püre yatağında somon ızgarayla devam edebilirsiniz. Sevgililer günü beslenme önerileri deyince sizi aç bırakmayı da düşünmüyoruz.

*Sevgilinize hediye olarak evcil hayvan alabilirsiniz. Böylelikle onları her gün yürüyüşe çıkararak fiziksel aktivitenizi de artırmış olursunuz.

Sevgililer Günü Beslenme Önerileri Kapsamında Baska Neler Yapılabilir?

*Sevgiliniz ile uzun romantik bir yürüyüşe çıkın ve bunu alışkanlık haline getirin. Böylelikle her gün düzenli olarak fiziksel aktivite yapmış olursunuz.

*Porsiyonlarınızın çok büyük olmamasına özen gösterin. Tabi ki küçük lokmalar halinde ve yavaş yemek te çok önemli.

*Hafif ve sizi keyiflendiren içecekleri tercih edin. Alkollü içeceklerde aşırıya kaçmak gecenizin kötü geçmesine sebep olabilir.

*Ana yemeğinizin yanında yeşil salatayı veya buharda haşlanmış sebzeleri tercih edebilirsiniz.

*Pilav , püre veya patates yemeyi planlıyorsanız 2 yemek kaşığından fazla tüketmeyiniz.

*Akşam yemeğine kadar enerji ve kan şekeri dengenizi korumak için mutlaka ara öğün yapmalısınız. Böylece akşam yemeği saatinde aşırı acıkmanın önüne geçebilirsiniz.

*Tatlı olarak ağır hamur tatlıları yerine meyve veya sütlü tatlılar gibi hafif tatlıları tercih edebilirsiniz. Çikolatasız olmaz diyenlerdenseniz meyvenin üzerine çikolata sos yaparak tüketebilirsiniz.

*Gün içinde su içmeyi unutmayın. Ayrıca alkol vücutta su tutacağından eğer alkol tükettiyseniz ertesi gün de bol su içerek bunu dengelemelisiniz.

*Kalp sağlığı için yararlı olan besinleri tüketerek sevgililer gününde kalbinizi de şımartın.

* Afrodizyak etkili besinlerde kullanarak sağlıklı bir menü hazırlayabilirsiniz.

UNUTMAYIN BUGÜNÜN ORTAK NOKTASI AŞK. NE YAPARSANIZ YAPIN AŞK İLE YAPIN.

DİYETİSYEN

RENAN GÜNEŞ

SEVGİLİLER GÜNÜ BESLENME ÖNERİLERİ