Metabolizmamı Nasıl Hızlandırabilirim sorusuna cevap bulalım.

Öncelikle metabolizmanın ne olduğunu anlayarak başlayalım.

Metabolizma Nedir?

Konumuzun başlığı metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim? Bu soruya yanıt vermek için öncelikle tanımdan başlamalıyız.

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyaç duyulan minimum enerji miktarıdır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Mesela yediğiniz bir elmanın yararlı kısımlarının vücuda alınıp yararsız kısımlarının dışarı atılma işlemlerinin tümüdür.

Yemek yeme, uyuma, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında vücut devamlı kalori yakar. Ne kadar kaslıysanız metabolizmanız o kadar iyi çalışır. Tembel ve hareketi sevmeyen, kastan ziyade yağ fazlalığı olanlarda metabolizma hızı daha düşüktür. Metabolizma hızı çocuklarda, çalışanlarda, erkeklerde, soğukta ve protein ağırlıklı beslenenlerde daha yüksektir. Eğer metabolizmanızın yavaş çalıştığını düşünüyorsanız önce bu konuda deneyimli bir uzman doktora başvurmalısınız. Metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim diye düşünüyorsanız bizimle de iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı beslenerek, planlı ve uzman diyetisyenler tarafından kontrol edilerek, fiziksel aktivitenizi artırarak, yeteri kadar su tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yiyeceklerden aldığımız kalori = Bazal metabolizmanın harcadığı kalori + Aktiviteler ile harcadığımız kalori + Yiyecekleri sindirirken harcadığımız kalori

Peki metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim sorusuna başka ne cevaplar verebiliriz?

·      Sabah saatlerinde mutlaka kahvaltı etmeliyiz. metabolizmayı nasıl hızlandırabilirim sorusunun en temek cevaplarından birisidir. sabahları Sabahları metabolizma ne kadar erken çalışmaya başlarsa o kadar yararlı olacaktır.

·     Sporda metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim sorusuna bir cevaptır. Ne kadar çok kas o kadar bazal metabolizma demek. Yani sadece yediğimize dikkat ederek değil aynı zaman da spor ile desteklemek gerekmektedir.

·      Metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim sorusunun güzel bir diğer cevabı da sudur. Hayat boyu her zaman vücudun ihtiyacı olan suyu mutlaka vücuda sağlamalıyız. Vücudu susuz bırakmaya dehidre olmak denilir. Bu durumda vücut ısımız düşer ve vücut kendi ısısını korumak için yağ depolama ihtiyacı duyar ki bu durum en istenilmeyen durumlardan birisidir. Ayrıca su içmek iştah azalmasını da sağlar.

·      Öğünler önemlidir. gerek ana öğün gerekse ara öğünle mutlaka yapılmalı atlanılmamalıdır. Genelde akşam yemekleri hafif bir şekilde geçiştirilebilir.

·      Bir diğer husus proteinin artırılıp karbonhidrat ve alkolün kesilmesi hususudur. Mutlaka protein yönünden zengin gıdalar artırılırken alkol ve karbonhidrat içeren gıdaların azaltılması gerekmektedir.

·      Ayrıca bazı baharatların da metabolizmayı hızlandırmaya katkısı olduğu bilinmektedir. Mesela zerdeçal, tarçın, zencefil ve kırmızı biber gibi. Tabi ki her gıdada olduğu gibi ölçüsü veya miktarı doğru ayarlanmalıdır. Aksi halde çarpıntı gibi ters etkilere sebep olabilir.

·     Bitki çaylarının Yeşil cay gibi veya kahvenin içinde barındırdığı kafein ile metabolizmayı hızlandırdıkları bilinmektedir. Bir önceki maddede belirttiğimiz husus burası içinde geçerlidir. Mutlaka ölçüsünü iyi ayarlamalı gerekirse bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

Şu ana kadar belirttiklerimiz ile metabolizmamı nasıl hızlandırabilirim sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
Metabolizmamı Nasıl Hızlandırabilirim?