Doğurganlığı Artıran Gıdalar Nelerdir?

Hamilelik ve anne olmak  her kadının  tatmak istediği bir duygudur. Hatta küçük yaşlardan beri anne olma hayalleri kurulur. Ancak kadınların iş hayatında aktif rol oynamasıyla günümüzde kadınlarda stresin artması ve çocuk sahibi olma yaşının ertelenmesi nedeniyle bazı kadınlarda kaliteli yumurtlama olayı olmadığı için döllenme gerçekleşememektedir. Bu da günümüzdeki en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu sorunu çözmek için doğurganlığı artıran gıdaların faydası olur mu?

Aktif iş yaşamında olan kadınlar sağlıklı ve dengeli beslenmeyi göz ardı etmekte ve buna bağlı olarak da vitamin ve minerallerin yetersiz alım söz konusu olabilmektedir.  Stresli ve düzensiz bir yaşam sonucu hormonal dengelerin bozulması ve aynı zamanda tüketilen hazır ve hormonlu yiyecekler de doğurganlık olasılığını azaltan nedenler arasında sayılabilir.

Beslenme ve her iki kişinin de sağlıklı bir vücut ağırlığında olması, gebe kalma yeteneği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir.

KADINLAR VE DOĞURGANLIK

Hamilelik için hazırlanmak ve doğurganlığı artırmak, sağlıklı bir kiloda olmak ve bebeğinizin dokuz aylık kalış süresi  için güvenli ve destekleyici bir ortam oluşturacak ve doğurganlığı artıran gıdaları seçmek gerekir.

ERKEKLERİN ETKİSİ

Erkeklerde obezite, testosteron ve diğer hormon seviyelerini değiştirebileceğinden, erkekler sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmeye ve dengeli bir yeme düzenine uymaya çalışmalıdır. Artı, düşük sperm sayısı ve yetersiz sperm motilitesi kilolu ve obez erkeklerde daha çok görülmektedir. Diyet söz konusu olduğunda, güçlü sperm oluşturmanıza yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren meyve ve sebzeleri beslenme düzenine katmak gerekir.

ERKEKLERİN BESLENMESİ ÖNEMLİDİR

 Erkeklerde bu anlamda kendilerine dikkat etmelidir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören çiftlerden alınacak olan spermlerin kaliteli olması gerekir. Sperm kalitesini arttırmak adına yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir.

  • Erkeklerin özellikle bol miktarda sebze ve meyve tüketmesi spermlerinin harekete geçmesini sağlar.
  • Palamut ve somon tarzı yağlı balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri ile sperm kalitesi yükselir. Bu balıkların içeriğinde bulunan maddeler kan dolaşımının hızlanmasına olanak sağlar.
  • Sarımsak da etkili olan ve tüketilmesi gereken bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan selenyum ve B vitamini erkeklerin doğurganlıklarının artmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi uygundur.
  • Afrodizyak etkisi bulunan balda doğurganlığın artmasını sağlar.
  • Erkeklerde sperm kalitesinin artmasını sağlayacak olan diğer besin maddeleri içinde kırmızı et, avokado, tahıl ve esmer pirinç bulunur.
  • Erkeklerde sperm kalitesini azaltan etkenler arasında sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve aşırı kafeinli içeceklerin tüketimi yer alır.

SAĞLIKLI KİLONUZA ULAŞIN

Sağlıklı bir kiloda olmak ve bunu sürdürebilmek hamile kalma şansınızı artırır. Ulusal İnfertilite Birliği, infertilite olgularının yüzde 30’unun ağırlığın aşırı olması nedeniyle hormon düzeylerini değiştirebileceğini ve ovülasyon programını bozabileceğini bildirmektedir. Aşırı kilolu kadınlar için yüzde 5’lik bir kilo kaybı dahi doğurganlığı artırabilir. Öte yandan, vücut kütle indeksi 18.5’in altında olan (18.5-24.9’u normal olarak kabul edilir)  kadınlar, Amerikan Üreme Sağlığı Kurumu’na göre düzensiz menstruasyon döngüleri yaşayabilir veya tamamen yumurtlamayı bırakabilir. Cimnastik ya da dans gibi düzenli olarak yüksek yoğunluklu egzersize katılanlar, yeme bozukluğu ya da kısıtlı diyetlere uyanlar – çoğu zaman yüksek bir risk altındadır. Sağlıklı yaşam hakkında daha detaylı bilgi için diyet önerileri yazımı okumanızda fayda var.

Hamilelik için vücudunuza gerekli besin maddelerini tüketmeli ve bir diyetisyen yardımıyla size uygun programı oluşturarak o programa uymalısınız.

DEMİRDEN ZENGİN BESLENMEK

Sebzelerden etlerden ve takviyelerden elde edilen demirden zengin bir diyet,  infertilite [kısırlık ] riskini azaltabilir. Yumurtlama infertilitesi infertilitenin yalnızca bir nedeni olup infertil çiftlerin yüzde 25’ini etkiler.

Demir içeren  gıdalar, kırmızı ve beyaz etler ,fasulye, nohut , mercimek gibi kurubaklagiller ,yumurta, ıspanak,  hububat, zenginleştirilmiş pirinç ve kepekli tahılları içerir. Demir emilimini artırmak için  c vitamini içeren meyve ve sebzeleri yemeklerinize ekleyin.

Genel olarak, doymuş ve trans yağlar yerine sağlıklı tekli doymamış yağlar yiyerek, daha fazla sebze yiyerek , tahıllarınızı en az yarısına indirerek ve süt ve ürünleri dahil olmak üzere yeterli miktarda kalsiyum bakımından zengin gıdalarla beslenmek, besin ihtiyacını karşılamanıza ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Folik Asidi Unutma

Gebe kalmaya çalışan kadınların  folik asiti günde 400 mikrogram elde etmeleri (folik asit de dahil olmak üzere herhangi bir takviye almayı düşünürseniz önce sağlık uzmanınıza danışın) için takviye almaları veya gıdalar ile elde etmeleri çok önemlidir. Koyu yapraklı yeşil sebzeler ve tam tahıllardan elde edilebilir. Nöral tüp defektlerini önlemek için folik asit gerekir. Nöral tüp, gebe olduklarını fark etmeden önce, gebelikten üç ila dört hafta sonra beyne ve omurgaya doğru gelişir.

Doğurganlığı Arttırmanın Yolu Beslenmeden Geçiyor

Yeşil yapraklı sebzeler tam bir folik asit deposu. Hem hamile kalma olasılığını arttırıyor hem de gebelikte bebeğinizin anne karnındaki gelişimine yardımcı oluyor. Her ne tüketirseniz tüketin, mutlaka yanında yeşillikler olsun. Süt ürünleri de düzenli tüketilmeli. Vücudunuzun kalsiyum dengesini ancak bu şekilde koruyabilirsiniz.

Meyve: Antioksidan içeriği  zengin olan  meyvelerle beslenmek   üreme sağlığı açısından önemlidir. Meyve sperm ve yumurta kalitesini artırır.  C vitamini açısından zengin olan turunçgiller yumurta ve sperm hücrelerini korur. Aynı zamanda  kadınlarda doğurganlığı artırır. Günde 2-3 porsiyon meyve tüketerek doğurganlığı artırabilirsiniz.

Sebzeler : Bol, taze ve organik sebze tüketimi hamile kalma şansını artırır. Yumurtanın döllenmesine yardımcı olmak, vücutta östrojen sentezini düzenlemek için günde 2 porsiyon taze sebze tüketilmesi gerekir. A vitamininden zengin beslenmek üreme sağlığı açısından çok faydalıdır.

Balık : Haftada 2 porsiyon yağlı balık yemek hamile kalma şansını artırır.  Omega-3 yağ asidi büyümekte olan ceninin sinir sisteminin gelişimi için de önemlidir. Uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar haftada bir kez tüketilmelidir. Çinko eksikliğinde yumurta oluşumunun  yavaşladığı ve hamile alma şansının azaldığı  görülmüştür. Çinko içeren yiyecekleri diyete katmak bu şansı artıracaktır.

Doğurganlığı artıran gıdaların yanında sağlıklı ve dengeli beslenmeli ayrıca hayatınıza hareketi getirmelisiniz.

 

Doğurganlığı Artıran Gıdalar