Okul çağı büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, çocukların ev dışına arkadaşlarıyla yemek yemeye başladıkları dönemdir. Ayrıca yaşam boyu sürebilecek beslenme alışkanlıklarının büyük ölçüde oluştuğu bir dönemdir. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Çocuklarda sağlıklı beslenme kazandırılması gereken alışkanlıkların başında gelmektedir.

 Kahvaltı Etmek

Kahvaltı etmek, sadece bir muz ve bir bardak süt ile bile olsa, güne hızlı bir başlangıç yaptırır. Gün boyu vücudun istikrarlı bir enerji seviyesini korumasını kolaylaştırır. Çocuklarda sağlıklı beslenme için erken yaşta kahvaltı etme alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilirseniz, bu iyi alışkanlık ömür boyu devam eder.

 Su İçmek

Öğünlerde içecek tercihini sudan yana kullanın. Meyve sularını ve tatlı içecekleri ara sıra tükettiğiniz ikramlar olarak düşünün.
Meyve suyu değerli besin maddelerine sahiptir. Büyüme süresince aktif olan beden için yüksek enerji sağlasa da, susadıklarında çocuklar ilk olarak şekerle tatlandırılmış içeceklere değil suya başvurmalıdır.

 Beraber Yemek

Televizyonun karşısında yemek, ofis masanızda öğle yemeğini geçiştirmek ve hareket halindeyken bir şeyler atıştırmak cazip gelebilir.
Çocuklarınızı sizinle birlikte masada düzenli yemeye teşvik edebilirseniz, bu sadece atıştırmayı azaltmakla kalmaz. Aynı zamanda onlara değerli sosyal beceriler de kazandırır.

 Yavaşlatmak

Yavaş yemek, her yaşta kilo kontrolü için harika bir yöntemdir. Çocuklara, midelerinden beyinlerine doydukları mesajının gitmesinin yaklaşık 20 dakika sürdüğünü göstermenin harika bir yoludur. Çocuklarda sağlıklı beslenme öğretmenin en önemli yöntemlerinden birisidir.
Her ne kadar çocukların öğünlerini dakikalar içinde bitirmesi hoşumuza gitse de nasıl yavaşlayacaklarını ve yemeklerini düzgün bir şekilde nasıl çiğneyeceklerini öğrenmeleri son derece önemlidir.

Yaratıcı Olmak

Meyve ve sebzelerdeki tüm canlı renkler, vücudumuz için sağlıklı etkileri olan doğal bitki kimyasallarından gelir. Farklı renklerin farklı etkileri vardır, o nedenle her gün çeşitli renkler tüketmek iyidir.
Çocuklarınıza farklı meyveler ve dutgillerden oluşan renkli atıştırmalıklar sunun. Sebzeleri daha eğlenceli ve heyecan verici gözükecek şekilde ilginç şekillerde doğrayın. Çocuklarda sağlıklı beslenme aynı zamanda yaratıcılıklarını da geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Ne Zaman Duracağını Bilmek

Her ne kadar çocuklar doyduklarında durma yeteneği ile doğsa da, ebeveynler için çocuklarının doğru gıdaları yeterli miktarda tüketip tüketmediklerini anlamak genelde zordur.
Çocuklara karınlarını dinlemelerini ve de kendilerine yedikleri besin miktarı ve kalitesi hakkında “Karnım doydu mu?” veya “Bu ekstra bisküvileri yersem kötü hisseder miyim?” gibi sorular sormalarını öğretmek, onlara doyduğunu hissetme yeteneğini geliştirme fırsatı verir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçmek

Sizin için de ,çocuklarınız için de bir şeyler atıştırmak istediğinizde cipslere veya bisküvilere başvurmak kolaydır, ama genelde bunların besin değerleri düşük, kalorileri ise yüksektir.
Bunun yerine dolaplarınızı meyve, tuzsuz fıstık ve sade yoğurt gibi daha sağlıklı atıştırmalıklar ile doldurmayı deneyin.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme