Calisanlara beslenme önerileri nelerdir?

Yoğunluk yüzünden öğünlerini masa başında yemek zorunda kalan çalışanlar; beslenme konusunda daha dikkatli olmalılar. Bu sebeple calisanlara beslenme önerileri makalemi okumakta fayda var.

Ofis çalışanları, hareketsiz iş hayatı, sürekli oturarak çalışmak ve ofiste tüketilen sağlıksız ara öğünler nedeni ile obeziteye ve hastalıklara yakalanma riski en yüksek olan gruplardan biridir. Bu nedenle ofis çalışanlarının kilo almadan, sağlıklı yaşama devam etmesi için dikkat etmesi gereken noktalar var…

  • Gece boyunca bir şey tüketilmediği için uzun süren açlık nedeniyle metabolizma hızınız yavaşlamaktadır. Sabahları uyandıktan sonra metabolizmanızı canlandırmak için en fazla 1 saat içerisinde ve sağlıklı besinlerden oluşan bir kahvaltı gerekmektedir. Sabahları kahvaltı etmeden güne başlarsanız geçen her süre metabolizmanızın daha da yavaşlamasına sebep olmaktadır.

 

  • Gün içerisinde kendinizi sürekli halsiz veya yorgun hissediyorsanız su tüketiminizi kontrol etmeyi unutmayın ! Calisanlara beslenme onerilerinin basinda su gelmektedir.

 

  • Gün içerisinde kendimizi daha zinde hissetmek için çay ve kahve tüketimini arttırırız. Fakat çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi; bazı vitamin ve mineral emilimlerini bozmaktadır.

Baska Ne Öneriler Olabilir?

  • Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha zinde bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemler engellenmiş olur. Calisanlara beslenme önerileri deyince sadece alinacak gida olarak algilamamak lazim. Beslenme önerilerinin yaninda hareket ve spor önerilerini de mutlaka uygulamak gerekir.

 

  • Gün içerisinde yapacağınız düzenli egzersiz ile kalori yakımını fazlasıyla artırılabilir; metabolizmanızın aktif ve sürekli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Spor yapmak için vaktiniz yoksa gün içerisindeki hareketinizi asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih ederek, yürüyerek gidilebilecek yerlere yürüyerek günlük aktivitenizi arttırabilirsiniz.
  • Bazı besinler çalışma sırasında hem dikkatinizi toparlamaya hem de sizi daha hızlı düşünmeye sevk edecek bir etkiye sahiptir. Eğer işinize odaklanmak istiyorsanız ceviz, fındık veya yer fıstığı tüketebilirsiniz.

Calisanlara beslenme önerileri masa basinda calisan hareketsiz kalan ve uzun saatler calismak zorunda kalanlara yol gostermesi acisindan önemlidir.

Çalışanlara Beslenme Önerileri