Diyetisyen Renan Güneş’ten

Beslenme Önerileri

Ankara-Diyetisyen Renan Güneş’in hastalarına vermiş olduğu ve günlük hayat için oldukça faydalı olan beslenme önerilerine bir göz atalım.

Beslenme Önerileri 1:

Yemek yeme süresini 20 dakika olarak düzenleyin: 

Yemek yemek için yapmanız gereken en önemli maddelerdendir. Kendinizi yavaş yemeye alıştırmalısınız. Yapılan araştırmalara göre mideden beyine giden tokluk sinyali 20 dakika sürüyor. Bu nedenle yemeğinizi yavaş küçük lokmalar halinde ve çiğneyerek yemeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Bu konuyu sadece beslenme önerisi olarak değil aynı zamanda yemek kültürü açısından da değerlendirmek gerekir.

Beslenme Önerileri 2:

Light ürünlere dikkat edin:

Sadece kalorisi düşük diye seçilen light ürünler aslında göründüğü kadar masum değillerdir. Light olarak adlandırılan ürünler beslenme önerileri açısından bizi en çok zorlayan konulardan birisidir aslında. Bu ürünleri tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Beslenme Önerileri 3:

Beyaz ekmeklerin devri geçti: 

Mümkün olduğunca beyaz ekmekten uzak durmaya çalışın. her ne kadar tam tahıllı ekmeklerin kalori oranları beyaz ekmeğe yakın olsa da tok tutma süresi açısından bariz fark vardır. Bu sebeple ekmek seçiminiz tam tahıllı ekmekler üstünde olmalı. Tabi sadece ekmek konusunda değil yapacağınız hamur işleri veya yemek istediğiniz makarnayı bile tam buğday unu kullanarak tükettiğiniz zaman hem kilo vermeye yardımcı olacak hemde vitamin açısından vücudu besleyecektir.

Beslenme Önerileri 4:

Ekmek tüketmeden diyet yapmamaya çalışın:

Ekmeğin içinde bulunan mayanın sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Ekmek tüketmezseniz, sinir sistemi etkilenir. Ayrıca ekmek doygunluk hissini artıracağı için daha uzun süre tokluk yaşamanızı sağlar.

Beslenme Önerileri 5:

Düzenli Uyku gerekli: 

Uyku düzeninizi mutlaka sağlamalısınız. Gün içinde özellikle tok karnına uyumamaya çalışın. Özellikle geceleri düzenli bir uyku sağlamalısınız. Düzenli uyku mutlaka kaliteli uykuyu da içermelidir. Yani daha uzun ve derin uyumanız vücuda ekstra enerji sağlayacağı için vücut güç toplamak için yiyecek ihtiyacı hissetmeyecektir. Çalışan bireyseniz gün içinde yaşanan olumsuzluklar uyku düzeninizi bozabilir. Bunun için çalışanlara beslenme önerileri yazımızı okumanızda fayda var.

Beslenme Önerileri 6:

Yemeğe başlamadan Çorba veya su tüketmeye çalışın: 

Çorba kültürümüzde önemli yere sahiptir. Özellikle Anadolu’da gayet besleyici ve tokluk hissi veren çorbalarımız mevcuttur. Diyet menüsüne mutlaka çorba ekleyin. Yemeğe başlamadan önce içeceğiniz çorba veya bir bardak su daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Çorba seçimide önemlidir. Aşırı unlu, nişastalı, içerisinde hamur bulunan veya krema içeren çorbalardan uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır.

Beslenme Önerileri 7:

Kahvaltı yapılması gereken en önemli öğünlerin başında gelir:

Kahvaltısız gün diyet açısından fayda getirmeyen veya kaybedilen gündür der çoğu diyetisyen. Genellikle uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapmak metabolizmanızı düzenleme açısından fayda sağlayacaktır. Ayrıca kahvaltı seçimleri de önemlidir. Kahvaltıda mümkün olduğu ölçüde yarım yağlı peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin, salatalık, domates, yumurta gibi sağlıklı gıdaları tercih edin. Çikolata, reçel kaymak gibi gıdalardan uzak durmakta fayda var. Uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı yapın ki metabolizmanız düzenli çalışsın.

Beslenme Önerileri 8:

Tatlı Krizlerine Dikkat edin: 

Tatlı sevmeyen yoktur heralde. Tatlı krizlerine girdiğiniz zamanlarda tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın kan şekerini dengeler bu sebeple kullanabilirsiniz. Ayrıca tatlı seçiminde mümkünse az şekerli ve sütlü tatlıları şerbetli tatlılara tercih etmelisiniz.

Beslenme Önerileri 9:

Ara öğünleri atlamayın: 

Kilo vermek istiyorsanız ara öğünleri atlamayın. Ara öğünlerde mümkün olduğu kadar dengeli beslenmenize fayda sağlayacak gıdaları tercih edin. Fazla şeker barındırmayan meyveler ile tok tutan gıdalara (bazı kuruyemişler, kurutulmuş meyveler) gibi öncelik verebilirsiniz.

Beslenme Önerileri 10:

Gezmeye giderken tok olmaya çalışın: 

Günümüzde her yer AVM ile dolu. Bu sebeple özellikler alışveriş merkezleri gibi veya gıda yönünden sizi cezbedebilecek yerlere giderken tok olmaya özen gösterin. Vücut yoruldukça gıda tüketmek isteyecek ve alacağınız besin miktarı artacaktır.

Beslenme Önerileri 11:

Bağırsakları çalıştırmaya özen gösterin:

Yapılan araştırmalar hastalıklarının bir çoğunun bağırsaklardan kaynaklandığını ortaya koyuyor. Kilo kaybetme konusunda da bağırsakların etkisi oldukça fazladır. Kilo kaybetmek istiyorsanız bağırsakların iyi çalıştırmak lazımdır. Bunu sağlamak için kuru kayısı gibi, kuru üzüm (özellikle siyah üzüm), kuru incir ve yaban mersini tüketebilirsiniz.

Beslenme Önerileri 12:

Tartı kullanmayı ayarlayın:

Genellikle diyet yapanların en çok yaptığı hataların başında her gün tartılmak gelir. Her gün tartılmak ve kilo kaybetmeyi beklemek pek doğru değildir. Bu sebeple mümkünse haftada bir tartı kullanın. seçeceğiniz belirli bir günde aç karnına ve aynı kıyafetlerle tartılmak doğru bir sonuç verecektir.

Beslenme Önerileri 13:

Bol bol su için:

Bol bol su içmek özellikle yemekten önce su içmek, mideyi doldurur ve az yemeyi sağlar. Yemek öncesinde mümkünse ılık 1-2 bardak su içmeye çalışın. Böylece yemek esnasında alacağınız 120-130 civarı kaloriden kurtulmuş olursunuz.

Beslenme Önerileri 14:

Tek yönlü beslenmekten kaçının:

Tek yönlü beslenmek sadece belli gıdaları tüketerek kilo vermeye çalışmak belki kilo kaybetmenizi sağlar ama uzun vadede kalıcı hasarlara yol açar. Özellikle bir uzman kontrolünde dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda yapılması gerekenlere uymak daha doğru bir davranış olacaktır.

Beslenme Önerileri 15:

Spor yapın:

Dengeli ve sağlıklı beslenme gibi sporuda hayat biçimi haline getirmelisiniz. Gün içinde yapacağınız aktivitelere ek olarak spor yapmak sadece kilo kaybetme açısından dengeli vücut sağlığı açısından da oldukça faydalı olacaktır. Spor yapmaya imkan bulamıyorsanız gideceğiniz yerlere yürüyerek gitmeye çalışabilirsiniz. Hangi sporun ne kadar kalori yaktığını bilmekte fayda var. Bunun için sitemizde yer alan aktivite kalori cetveli size fayda sağlayacaktır.

Beslenme Önerileri 16:

Bitki Çayı içmek: 

Yapılan araştırmalara göre bitki çaylarının vücut üstünde etkileri olduğu bilinmektedir. Kimisi yağ yakımına yardımcıdır. özellikle yeşil çay içmek kilo verme konusunda fayda sağlayacaktır. Daha fazla bilgi için yeşil çay zayıflatır mı konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara – Diyetisyen Renan Güneş Yorumu:

Umarın ufak tüyolar ile sizlere yardımcı olmuşumdur. Kilo vermek sabır, hırs ve azim gerektirir. Yazımda geçen konulara dikkat ederek hayatınızda birşeyleri değiştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz veya uzman yardımına ihtiyacınız varsa iletişime geçebilirsiniz.

Farklı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Diyetisyen Renan Güneş’ten Beslenme Önerileri