Glisemik indeks nedir?

Renan Güneş - Ankara Diyetisyen

Glisemik indeks nedir sorusunu cevaplamadan bazi tanimlar verelim.

Glisemik indeks nedir? Glisemik indeks vucuda alinan besinin kann sekerinde meydana getirdigi degisiklige denir. diger bir deyisle kan sekerimizi yükseltme kapasitesidir. bir besinin vücuda alındıktan sonraki kan şekerini yükseltme kapasitesidir.

Hayatimiza saglikli bir sekilde devam etmek istiyorsak glisemik indeksi dusuk olan karbonhidratlar ile bozulmamis yaglari tercih etmeliyiz. Glisemik indeksi dusuk yiyeceklerin istah kontrolu sagladigi ve diyabet hastalari icin Seker kontrolunu sagladiklari bilinen bir gercektir

Tip 1 ve 2 diyabeti olan hastalar icin glisemik indeksi dusuk besinler kan sekeri uzerinde olumlu etkisi olmasi nedeniyle genelde tavsiye edilir. Beslenmede dusuk indeksli besinler secilmesi ayrica insulin duzeylerini ve insulin direncini de azaltmaya yardimci olur.

Glisemik indeks nedir? Glisemik indeksi dusuk besinler tamamen saglikli midir?

Glisemik indeks besinlerin icinde bulunan kan sekerini yukselten maddedir. yani bir besinin glisemik indeksinin düşük olmasının onun tamamen sağlıklı bir besin olduğu veya devamli tüketilmesi anlamına gelmez. Saglikli ve dengeli beslenme acisindan alinmasi gereken besinler varsa bunlarin icinden uzman tavsiyesi ile glisemik indeksi dusuk besinlerin secilmesi daha iyidir. Tabi buradaki ayarlamanin yapilmasi gerekmektedir. Sadece glisemik indeksi dusuk oldugu icin besinler tercih sebebi olmamali dengeli beslenme acisindan vucudun ihtiyaci olan besinler de tuketilmelidir. Bazi besinlerin ise zamanla glisemik indeksi degisebilir. Özellikle taze meyvelerin zamanla olgunlasmasi nedeniyle icerisinde barindirdiklari Seker orani degisir. olgunlasan meyveler zamanla glisemik indeks acisinda yuksek gruba Dogru gecmeye baslarlar. Bu durum lezzet acisindan tercih edilen bir durum olsa da Seker yukselmesi acisindan pek tercih sebebi olmamalidir. Tabi uzman kontrolunde olmasi sartiyla butun bu besinlerin dengeli bir sekilde ayarlamasi yapilmalidir.

Aşağidaki tablo çeşitli yiyeceklerin Glisemik İndekslerini vermektedir.
Yüksek GI (>85)

Patates Havuç Fasülye Mısır
Muz Beyaz Prinç Kahverengi Pirinç Kepekli Ekmek
Krakerler Kornflakes Weetabix Çekilmiş Yulaf
Glikoz Bal Mars Bar Meşrubatlar
Kuru Üzüm Beyaz Ekmek Müsli Çikolatalı Bisküviler

Orta GI (>60)

Üzüm Yulaf Lapası Beyaz Erişte Tatlı Patates
Portakal Yumurta akı Yulaf
Yulaflı Bisküvi Cips Kepekli Erişte
Süngersi Pasta Şehriye

Düşük GI (<60)

Elma Yogurt Mercimek Fırınlanmış Fasülye
Kayısı Dondurma Barbunya
Şeftali Greyfurt Süt
Erik Kiraz Fruktoz
Glisemik İndeks Nedir?